Kako bi što bolje upoznali zemlju koju obilaze i poistovetili se sa lokalnim stanovništvom, turisti neretko isprobavaju brojne nacionalne specijalitete, koji možda na najbolji način prezentuju kulturu jedne zemlje. I dok su pojedini specijaliteti veoma primamljivog izgleda i ukusa, postoje i oni za koje se samo najhrabriji usuđuju na degustaciju.U nastavku teksta Vam donosimo neke od najneobičnijih specijaliteta širom sveta, koji važe za delikatese u zemljama u kojima se pripremaju....
Kako bi što bolje upoznali zemlju koju obilaze i poistovetili se sa lokalnim stanovništvom, turisti neretko isprobavaju brojne nacionalne specijalitete, koji možda na najbolji način prezentuju kulturu jedne zemlje. I dok su pojedini specijaliteti veoma primamljivog izgleda i ukusa, postoje i oni za koje se samo najhrabriji usuđuju na degustaciju.
U nastavku teksta Vam donosimo neke od najneobičnijih specijaliteta širom sveta, koji važe za delikatese u zemljama u kojima se pripremaju.
1. Pidan, Kina
Ovo veoma popularno jelo u Kini nosi brojne nadimke, među kojima je i „jaje staro hiljadu godina“. U pitanju je kuvano jaje prepelice, patke ili kokoške, koje se kasnije čuva u glini, soli, pepelu i kreču. Zahvaljujući svim sastojcima koji se koriste u njegovom spremanju i čuvanju, žumance poprima sivo – zelenu boju, zbog čega i nosi naziv hiljadugodišnjeg jajeta. Međutim, bez obzira na usvojeno ime u narodu, ovo jaje se čuva samo nekoliko nedelja, nakon čega se servira i jede. Ovaj kineski specijalitet je jako neprijatnog mirisa zbog čega mnogi izbegavaju njegovu degustaciju. Inače, pidan možete pronaći na brojnim uličnim tezgama i gotovo svakom restoranu ili supermarketu u Kini.
2. Lutefisk - Norveška
Naintrigantnije jelo koje se priprema u Norveškoj nosi naziv lutefisk i predstavlja pravi delikates koji se uglavnom priprema za vreme božićnih praznika. Proces pripreme ovog jela je krajnje neobičan. Naime, lutefisk predstavlja jelo koje se priprema od osušene ili usoljene ribe i vode pomešane sa pepelom. Riba se najpre potapa u hladnu vodu na nekoliko dana i ostaje u njoj sve dok ne postane želatinaste strukture. Nakon toga se potapa u vodu pomešanu sa pepelom gde ne sme ostati duže od dva dana, jer se masnoća iz ribe može pretvoriti u sapun, a čitavo jelo postaje otrovno. Kako bi jelo bilo bezbedno za ishranu, neophodno je da riba odstoji još nekoliko dana u hladnoj vodi nakon tretmana sa pepelom. Nakon celokupne procedure, riba se može kuvati ili peći u rerni. Lutefisk se jede sa raznim prilozima, kao što je slanina, grašak, krompir, hleb, soft, švedski pire i sir.
3. Balut, Filipini i Vijetnam
Balut je pravi delikates u Vijetnamu i na Filipinima, a mnogi ga konzumiraju kao užinu uz hladno pivo. Balut zapravo predstavlja već formirani embrion patke skuvan u vodi. Jelo se servira svega nekoliko dana pre nego što se ljuska razbije, odnosno kada je jaje staro između dve i tri nedelje, tako da je fetus zapravo živ skuvan u jajetu. Pritom, ljuska nije u potpunosti formirana te se kroz nju providi celokupan sadržaj jajeta. Obično se uz balut dodaje so, čili, sirće ili luk. Mnogi Filipinci se ne usuđuju da konzumiraju ovo jelo, dok ga drugi smatraju pravom poslasticom. Što se tiče turista, zaista se retki oni koji žele da probaju ovaj krajnje neobičan azijski specijalitet.
4. Hakarl, Island
Islandsko nacionalno jelo - hakarl, zapravo predstavlja meso ajkule koje zasigurno nije po ukusu turista koji posećuju ovu zemlju. Ovaj specijalitet se priprema tako što se meso ajkule najpre iseče i zakopa ispod zemllje na 6 do 12 nedelja kako bi izgubilo sve toksine, a zatim se suši i fermentiše narednih četiri do pet meseci. Hakarl se služi u zatvorenoj teglici kako ne bi izgubilo aromu koja je negde između amonijaka i sira. Što se tiče samog ukusa, oni koji su probali hakarl tvrde da je vrlo agresivan za jezik, te se uz njega obično pije neko žestoko piće koje bi delovalo kao anestetik, ali i kako bi se pročistila usna šupljina. Inače, ovo jelo je samo još jedno u nizu neobičnih specijaliteta islandske kuhinje.
5. Sanakji, Koreja
U Koreji možete uživati u vrlo neobičnom specijalitetu u vidu živog oktopoda. Naime, oktopod se seče na komade dok je još uvek živ, zatim se poliva susamovim uljem i odmah se servira. Ovo tradicionalno korejsko jelo se degustira dok se oktopodovi pipci još uvek grče i pomeraju na tanjiru, tako da ovakav ručak predstavlja pravi mentalni i fizički izazov.
6. Fugu, Japan
Jedan od izuzetno popularnih japanskih specijaliteta jeste riba fugu, koja je ujedno i jedna od najtrovnijih na svetu, pa je konzumiranje ovog jela krajnje riskantno. Fugu mogu pripremati samo jako vešti kuvari upravo zbog činjenice da ukoliko ona nije pravilno pripremljena može delovati smrtonosno! Nakon što se odstrane otrovni organi i koža ribe, ostaje jako ukusno meso, a restorani koji pripremaju ovaj specijalitet moraju imati posebnu dozvolu za serviranje. Od 2000. godine, u Japanu je umrlo preko 20 ljudi upravo zbog neprofesionalnog pripremanja ovog specijalita.